субота, 10 жовтня 2015 р.

Запорозький дуб - національне дерево України

Олена Гнилицька

Запорізький дуб — пам'ятка первісних дубових пралісів Подніпров'я. Вік дерева нараховує приблизно 600—700 років.
Знаходиться по вулиці Тараса Бульби — у північній частині Верхньої Хортиці, сучасного правобережного району Запоріжжя біля притоку річки Верхня Хортиця.

 За легендою під цим дубом у 1675 році запорожці на чолі з кошовим отаманом Іваном Сірко писали свій знаменитий лист турецькому султанові.
За іншою легендою, саме під ним збиралися війська Богдана Хмельницького перед початком Визвольної війни 1648 року.

За розповідями, нацисти в період Другої Світової Війни хотіли забрати його до Німеччини як символ своєї могутності.
В перші роки росту (орієнтовно, 13-14 століття) дубок був позбавлений верхівки, і на висоті 1-3 метрів у нього з'явилися відгалуження. Можливо, саме тому дерево збереглося від вирубки в 19 столітті.
Сучасний вигляд Запорозького дуба
Станом на 1979 рік обіймище стовбура становило 6,32 метри, діаметр крони — 43 метри, а висота — 36 метрів.
Впродовж кількох післявоєнних десятиліть Запорозький дуб мав доглядача — Нечипора Дейкуна. Він був знайомим Яворницького, брав участь у його експедиціях, також був ветераном війни, а після неї присвятив своє життя догляданню, збереженню і популяризації Запорізького дуба.
Ще в 1970-х спеціалісти вважали, що дуб у розквіті сил. Він плодоносив раз на два роки, даючи до чотирьох центнерів жолудів.

Однак в 1990-х дуб майже весь зсох і оголився, живою залишилася лише одна гілка. На поверхні стовбура з'явилися ходи стовбурових шкідників, грибок і численні тріщини, що призводить до підвищеної ламкості дерева. Існують версії, що це відбувається від підвищення ґрунтових вод або просто старіння дерева.

2001 року біля цього дуба відкрито історико-культурний центр «700-річний Запорізький дуб».
У складі об’єктів історико-культурного центру «700-літній Запорозький дуб» функціонують:
  • музеєфікований Запорозький дуб;
  • церква Покрови Пресвятої Богородиці;
  • театр козацького бою «Запорізький Спас»;
  • ігрові дитячі вистави;
  • кінні прогулянки, та уроки верхової їзди;
  • кафе «Шинок «Біля Дуба»;
  • сувенірна крамниця.
 У 2012 році відкрито «Поляну казок», на якій «живуть» герої українських народних казок, відкрили біля 700-річного Запорізького дуба.За інформацією прес-служби Запорізької міськради, відкриття «Поляни казок» відбулося 18 серпня, за підсумками роботи першого фестивалю народного мистецтва «Запорізький Спас».В рамках фестивалю майстри народного промислу виготовили 12 унікальних дерев'яних скульптур, які і склали основу «Поляни казок» у Запорізького дуба.Нагадаємо, в цей же день був закладений перший камінь у фундамент майбутньої козацької школи, яка відкриється біля Запорізького дуба до 14 жовтня.

Немає коментарів:

Дописати коментар