пʼятниця, 2 жовтня 2015 р.

Унікальний архітектурний комплекс - запорізьке «Соцмісто»



 Олена Гнилицька
«Велике Запоріжжя» – це архітектурний комплекс, що виріс на берегах Дніпра в 30-х рр. ХХ ст. Після того, як у 1920 р. було вирішено будувати в Запоріжжі Дніпрогес з комплексом підприємств чорної та кольорової металургії, місто очікував демографічний бум. У 1929 р. нестача житла стала катастрофічною. За 1930 - 1931 рр. кількість населення з 92 тис. осіб збільшилася до 200 тис.

Тому у 1929 р. розпочали будівництво трьох селищ, два з яких планувалося розмістити на правому березі, а одне – на лівому, перед в'їздом на греблю Дніпрогесу. Лівобережний район отримав назву "шостого селища", або "Соцмісто". Його планування передбачало забудову одного кварталу будинками лише з двокімнатними квартирами, іншого – будинками з трьохкімнатними квартирами, третього – тільки будинками-комунами, четвертого – будинками-гуртожитками і т.д. Таке планування мало відповідати новому принципу містобудування – відокремлення житлових територій від громадських. Автором багатьох капітальних будинків став відомий московський архітектор В. Веснін.

У 1932 р. було затверджено проект забудови Великого Запоріжжя. Він передбачав будівництво семи районів на обох берегах Дніпра і був розрахований на 30 років. За ним 50-70 % території передбачалося віддати під зелені насадження, і лише 15-20 % під будинки. Заводи і житлові масиви повинна була розділяти 1-6 кілометрова зелена зона. Проект, відзначений золотими медалями на міжнародних виставках в Парижі і Нью-Йорку у 1938 та 1939 рр., вдалося втілити в життя лише частково через початок війни.
Спочатку будинки будувалися в стилі «конструктивізму», який згодом переріс у помпезний «сталінський ампір». Вершина «конструктивізму» - знаменитий «круглий дім» (зараз це вулиця - 40 років Радянської України (будинок № 31). 
Архітектори на 6-му селищі реалізовували проект «міста майбутнього», «міста-саду». Це, до речі, був перший прообраз сучасних мікрорайонів.  
Під час будівництва було приділено велику увагу благоустрою дворів. У дворах були дитячі майданчики, естради, фонтани.


У 1947 р. за проектом групи харківських архітекторів на чолі з Г. Вегманом розпочалося відновлення старих будинків «Соцміста» і будівництво нових. Під час відновлювальних робіт архітектори намагалися надати будинкам той вигляд, який вони мали до війни. В деяких випадках старим будівлям збільшували поверховість, додавали художні елементи в оформленні фасадів. Дахи нових житлових будинків стали прикрашати баштами зі шпилями, а їх фасади пілястрами, арками, ліпниною з орнаментом. На сьогодні відбудоване за частково зміненим планом «Соцмісто» залишається унікальним архітектурним комплексом, який включений до оглядових екскурсійних маршрутів.

На замітку

 6селище - частина Ленінського району Запоріжжя від залізничного полотна на вулиці 12 Квітня до порту Леніна і ДрепроГЕСа

 

Контакти 

 Група Вконтакте"Экскурсия Неизвестный Соцгород"



Немає коментарів:

Дописати коментар